vypadá symbol majáku, jak se vyhýbají dva motoráky plující proti sobě a jak se speluje nějaké slovo z mapy. Zaplatil jsem 900 kun a za pět, maximálně deset minut jsem byl venku i s kartičkou. Není divu, že z toho jsou průšvihy.
7/7
zahrnuje počítání navigačního příkladu (papírová mapa, pravítka, kružítka, výpočty s v čase putujícím magnetickým pólem země, …) a podzkoušky z námořní legislativy, pravidel provozu (to je zejména ten COLREG, o kterém čtěte v těch článcích), stavby lodi, meteorologie, první pomoci, angličtiny...
2/x
Ta zkouška trvá celé dopoledne a vyžaduje opravdu netriviální znalosti: hromada terminologie, nutnost pochopit relevantní mechanismy (třeba v meteorologii musíte chápat jak vznikají různé typy front, jakou roli v tom hraje tlak, pohyb vzduchu, povrch země, teploty, co je rosný bod, atd atd).
3/x
Podvádět se nedá, sedí u toho přísný státní dozor a zkouší certifikovaní komisaři. Vůbec se to nedá srovnat třeba se zkouškou na řidičák. A běžně se z té zkoušky vyhazuje. Krom toho potřebujete ještě získat osvědčení na ovládání vysílačky, což je další půldenní praktický kurz a teoretická zk.
4/x
No a chorvatský průkaz, který vám propůjčuje stejná práva jako ten český (býval jen pro chorvatské moře, ale to už není pravda), získáte tak, že zajdete na kapitanát, odpovíte na pár úplně bazálních otázek a odcházíte s papíry. Mě se jestli si dobře pamatuju ptali, kde je na mapě sever, jak
6/x
Mimochodem kdo to neznáte: na základní český průkaz potřebujete praktickou zkoušku, kde prokazujete zvládnutí konkrétních manévrů a musíte v rámci ní naplout 100 mil (typicky to je spojené s týdenním praktickým kurzem). Teoretická zkouška je na úrovni (možná několika) vysokoškolských zkoušek a
1/x
A aby toho nebylo dost, tak ta oprávnění mají omezenou časovou platnost a obnovují se na základě prokázání praxe - průkaz vám nesmí ležet v šuplíku, ale musíte aktivně plout, jinak vám propadne. (Vsuvka: já si ho z nepozornosti nechal propadnout a musel si loni projít to kolečko celé znovu 🤦♂️)
5/x
Samozřejmě nevíme, jak to bylo v případě té aktuální havárie, ale to co píše tady pán na Facebooku je smutná pravda. A pokud byl kapitán produktem toho systému, tak je reálně za to neštěstí spoluzodpovědnej i ten chorvatskej systém